VERİ TOPLAMA ve IoT ÇÖZÜMLERİ

Veri Toplama ve IoT Çözümleri

Endüstriyel ortamlarda verinin ciddi önemi bulunmaktadır. Çoğu durumda, bu veriler elle toplanır ve sisteme birisi tarafından girilir.

Elde toplanan verilerle ilgili üç yaygın sorun mükemmellik, yanlışlık ve gecikmedir. Üretimden toplanan ham verilerin sonraki tüm üretim raporlarının temeli olduğu ve önemli kararların bu rapora dayanmış olduğu göz önünde olduğun da, ilk veriyi toplamasıyla ile herhangi bir sorun işinizi olumsuz yönde etkileyebilecek dalgalı etkileri tetikleyebilir.

Sahadan toplanan verilerle üretim planlaması, verimliliği, maliyet ve duruş analizi, stabilizasyon ve bakım çalışmalarının planlanması sağlanmaktadır. Üretimden veri toplanması, fabrika için çok önemli ve hatasız bir gerekliliktir. Bu nedenle, üretimden veri toplama sürecinin otomatik hale getirilmesi ve hatasız hale getirilmesi işletmeler için büyük faydalar sağlamaktadır.

Epm Otomasyon olarak, gelişmiş üretim veri toplama sistemlerimiz (OPC Sunucusu, Modbusvb Protokol Dönüştürücüler, IoT Gateway, Pano çözümleri) ile otomasyon sisteminizi oluşturuan PLC/DCS ler, sensörler, robotlar ve diğer cihazlar ile haberleşme sağlayabilmekte ve verileri anlık olarak toplayarak kullanılacak veri tabanına (SqL, ERP, MES vb.) entegrasyon hizmetini sunmaktayız. Endüstriyel IoT (IIOT) nin ilk aşamsı tesisteki veir kaynaklarının birbirlerine ve projeye göre Buluta (Cloud) bağlamaktır.

 • Kontrolü plc ile yapılan makinaları Etrhernet haberleşme var ise Ethrnet/IP ile Modbus RS485 var ise çeviriciler ile Ethernet/IP ye çevirerek istenilen üretim verilerini SQL vb bir veri tabanına gönderip daha sonra MES vb bir platformda analiz yapabiliyoruz.
 • Eğer sistem çok eski, plc üzerinde haberleşme portu yok veya plc yok ise üzerinde Ethernet/IP veya Ethercat haberleşme portu bulunan Uzak /IO lar ile sinyalleri Uzak/IO lara bağlayıp yukarı (MES, ERP vb) e gönderebiliyoruz.
 • Sensör yok ise ilave sensörler ile üretim adet vb verileri alabiliyoruz.
 • Enerji tüketimleri için; her makina veya hatta enerji analizörü bağlayıp elektrik tüketimini, Debimetre ve Doğalgaz sayaçlarından su ve gaz tüketimlerini alıp analiz ve rapor için kontrol sistemine gönderebiliyoruz.
 • Tak kullan Akıllı IoT Cihazları ile LoRaWan ve NB-IoT gibi yeni nesil teknolojilere sahip olmanızı sağlıyor, IoT için özel olarak taarlanmış MQTT gibi çift yönlü iletişim protokollerini kullanarak cihazlardan Buluta yada Buluttan cihaza veri göndermeyi mümkün kılıyoruz.
 • Fabrikanızın yapısına göre Kablosuz (WI-FI) veya kablolu haberleşme imkanı sunuyoruz.

Fabrikanızdaki tüm makine ve ekipmanları gerçek zamanlı olarak izleme ve analiz imkanı ile

 • Üretimden veri toplama doğruluğu ve hızı gelişir
 • Üretkenlik kaybının gerçek nedenlerini belirlemeniz sağlanır
 • Doğru ve canlı veriler sunarak gelişmiş planlama sistemlerinin etkinliğine katkıda bulunulur
 • Değişikliklerin veya yeni stratejilerin etkisini daha iyi anlamak için uzun vadeli analizi imkanı sağlanır
 • Kalite standartlarınız için kritik olabilecek süreç verileri toplanır
 • Kaynakların ve kağıtsız ortamın etkin kullanımı ile yeşil ve sürdürülebilir imalata destek olunur

yukarıdaki faydalar ve daha bir çoğunu elde etmeniz sağlanır.

Keşif için lütfen info@epmotomasyon.com.tr adresine mail atınız. Bizler ile iletişime geçtiğinizde uzmanlarımız ve deneyimli ekibimiz sizin yapılmasını istediğiniz işleri yerlerine gelerek gerekli araştırmalar ve analizler yapılır. Yapılan araştırmalar ve analizler sonucun da sizlere gerekli olan projeler hazırlanır ve siz müşterilerimize sunulur.

ARA
+90 216 540 41 43