ARTTIRILMIŞ GERÇEKLİK (AR)

Arttırılmış Gerçeklik

Gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen; ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Bu kavram kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır. Teknoloji kişinin gerçekliğini zenginleştirme işlevini görür. Buna karşın sanal gerçeklikte ise gerçek dünya yerine tasarlanıp canlandırılmış bir dünya vardır.

Zenginleştirme gerçek zamanlı gerçekleşir ve çevredeki ögeler ile etkileşim içindedir. Gelişen zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisinin de yardımıyla kullanıcı etrafındaki bilgi ile etkileşime girebilir. Bulunulan çevreyle ilgili yapay bilgi ve ögeler gerçek dünyayla bağdaşabilir.

Endüstri 4.0 ve iş modellerini yeniden tanımlayan Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi, sadece iş hayatına değil günlük hayatın da içine girmeye başladı. Yeni sanayi devrimini yakalayabilmek için bu teknolojileri çok hızlı benimsemek gerekiyor.

Sistem partneri olduğumuz, Gnc Proses tarafından geliştirilmiş olan ProAG Artırılmış Gerçeklik Uygulamamız ile ilgili aşağıdaki linkten bir Bakım senaryosu canlandırdığımız videomuzu izleyebilirsiniz:

Endüstriyel Otomasyon ve Yazılım alanındaki tecrübemiz ile Artırılmış Gerçeklik projelerinde anahtar teslim (Online Veri Toplama ve otomasyon altyapısı kurulumu dahil) çözüm sunabilmekteyiz.

 

ProAG Artırılmış Gerçeklik Uygulamamız İşlevleri:

Geniş veri yelpazesi

PLC/DCS, Sensör, Robot, SQL Database verileri.

Belgelere erişim

Ekipmanların PDF olarak teknik dökümanları, elektrik şemaları, çizimleri, kullanım kılavuzları, datasheet, görüntü ve videoları.

Bildirimler

Durum ve Arıza bildirimleri, yönlendirme

Kapalı bölümlere erişim

Bir elektrik panosunun iç kısmı sanal olarak görselleştirilerek açılabilir ve makinenin bazı kapalı parçalarına erişim sağlanabilir.

Tespit modu

Her türlü durumun kolay ve hızlı tespiti için faaliyet alanının etiket veya 2D görüntü ile tanınması.

Görüntüyü dondurma

Görüntüyü dondurma ve tableti masaya koyarak eller serbest çalışma olanağı.

Prosedürler

Tablet üzerinde gösterilen talimatlar ile Operatörler ve bakım mühendisleri için adım adım yönlendirme ve rehberlik etme olanağı

Remote Assist

Live-Stream Görüntülü Görüşme, Doküman paylaşım ve Çizim ile görsel yönlendirme olanağı, Görüşmeleri kayıt altına alma işlevi

ProAG Artırılmış Gerçeklik Uygulamamız ile sahip olacağınız kazanımlar:

Operasyon ve bakım süreçlerinizi hızlandırırsınız

Alandaki anlık verilere, kullanım kılavuzlarına, talimatlara, çizimlere ve benzeri bilgilere gerçek zamanlı erişim sağlayarak daha hızlı ulaşırsınız.

Duruş sürelerini azaltırsınız

Arıza durum bildirimi ve çözüm önerisi; yönlendirme ve rehberlik etme özellikleri ile duruş sürelerini azaltırsınız.

Hatalarını Azaltırsınız

Doğru ekipmanları belirleyerek bakım prosedürlerinin adım adım tamamlanması konusunda operatörlerinizi ve bakım mühendislerinizi yönlendirirsiniz.

Eğitim

Makine/Üretim Hattı çalışması ile ilgili video, manuel, katalog, yönlendirme belgeleri üzerinden personel eğitimine katkı sağlarsınız.

Güvenlik

Kapalı ve güvenlik riski olan alanlarda fiziksel olarak erişime gerek kalmadan verilere erişim imkanı sağlayarak, ekipman çalışmaya devam ederken dahili çevresel koşulların değerlendirilmesi mümkün olmaktadır. Bu da genel güvenliği artırmakta ve güvenlik risklerini azaltırsınız.

Uzaktan Destek

Fiziksel olarak sahaya süpervizör göndermeden, sahadaki bakım personeli ile video görüşme, çizim ve doküman paylaşımı ile rehberlik sağlayabilirsiniz yada tedarikçilerinizden süpervizör talep etmeden uzaktan destek alabilirsiniz.

ARA
+90 216 540 41 43