MES-MOM ÇÖZÜMLERİ

MES-MOM ÇözümleriMES (Manufacturing Execution System) üretim yürütme sistemi anlamına gelmektedir. Bu yapı fabrika düzeyinde yönetme ve izleme süreçlerini kontrol eder. MES, gerçek zamanlı olarak robot, Makine ve Üretim hatları, sensörler ve operatörlerden dakikalık olarak tüm üretim bilgilerini alır ve var ise, kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımlarına entegre edilir. Bir üretim yürütme sisteminin amacı verimliliği arttırmak, ürün üretim sürecinin süresini azaltmaktır. MES ve ERP yazılımlarının entegre edilmesi ile birlikte, fabrika yöneticileri zamanında, uygun maliyetli ve kaliteli bir şekilde teslimatının sağlanmasını proaktif bir şekilde kontrolünü sağlayabilir.

İmalat üretim alanlarının dijitalleşmesi, üretim performansını optimize etmek için verimlilik, esneklik ve pazara sürüm süresi gibi etkenleri doğrudan geliştirir. Bu yönde teknolojiyi tam anlamıyla kullanan üreticiler, pazardaki ani değişikliklere ve yıkıcı yeniliklere daha hızlı cevap verebilmektedirler.

Epm Otomasyon, MES projelerinizde yazılım hizmetine ek olarak, üretim hatlarından online veri toplama otomasyon altyapısı; Operatörlerin arayüz olarak kullanacağı Panel PCler ve Andon Ekranlar ile barkod okuyucu ve Kiosk donanımlarını da sağlamaktadır.

MES yazılım çözümümüz ile aşağıdaki önemli işlevleri sunmaktayız:

  • Veri Toplama: İster manuel ister otomatik olsun bilgi girişlerinin tümü
  • İşgücü Yönetimi: Operatörlerin ve ekipmanların en iyi nitelik ve özelliklerini yönetimi ve bunları en avantajlı alanlarda kullanımı
  • Üretim Takibi: Üretim içindeki süreci gerçek zamanlı olarak yönetme. Vardiya, günlük, haftalık, aylık, yıllık bazda üretim adetleri, hurda, rework, üretim süreleri, setup süreleri ve OEE takibi, plansız duruşların analizi, yarı mamul bazında ürün takibi vb.
  • Kalite Kontrol: Üretim sürecinin kalitesini kontrol etme ve üretimde değişiklik ve gelişmeye izin verme
  • Performans Analizi: Tüm üretim süreci üzerinde analiz ve verimliliğin olmadığı alanları tespit etme
  • Üretim Planlama: İş emirlerinin Gant Chartlarda takibi ve oluşturulması
  • İleri İzlenebilirlik: Tedarikçiden müşteriye kadar tüm izlenebilirlik süreçlerini iyileştirme. Üretim sırasında yaşanan stok ve operasyonel kayıpları raporlama. Üretilen ürünler için barkod oluşturulma ve oluşturulan barkodların sisteme tüketim sırasında işlenmesi.

MES Yazılım Sistemimizin sunduğu Faydalar:

ARA
+90 216 540 41 43